• Dolar
  16.885
 • Euro
  17.833
 • Ç.Altın
  1.595
 • Altın
  992.000
KIRIKKALE
24°
00:43

Akşam'a Kalan Süre

Öğrenciler ezanı en güzel okumak için yarıştı

Kırıkkale’de imam hatip lisesi öğrencileri, Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması’nda ezanı en güzel şekilde okuyabilmek için yarıştı.Kırıkkale’de düzenlenen "İmam Hatip Okulları Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması" 1. bölge finali, Nur Camii Külliyesinde gerçekleştirildi. 10 ilden 12 okulun katıldığı yarışma, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunması ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ezan okuma yarışmasında, imam hatip lisesi öğrenciler, ezanı en iyi şekilde okuyabilmek için yarıştı. Yarışmada Kastamonu Taşköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi İsmail Hakkı Garparslan birinci, Keçiören Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Barış Aydın ikinci, Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Alperen Danışman ise üçüncü oldu. Yarışmada derece elde eden öğrencilere Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Lokman Yıldırım tarafından ödül verildi.

"2 milyarlık İslam aleminde günde 5 sefer
Yarışmada konuşan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, ezanın önemine değinerek, "Ezan, sıralama ve akış itibariyle Kur’an-ı Kerim’in içerisinde geçmese de aslında bütün dünyadaki Müslüman milletlerin kendi diliymiş gibi kabul ettiği bir söz ve aynı zamanda bir melodi. Belki de dünyanın en popüler bestesi ezan olabilir. İki milyarlık İslam aleminde günde 5 sefer ezanlar okunuyor" dedi.
Yarışmada birinci olan İsmail Hakkı Garparslan ise gururlu olduğunu söyleyerek, "Çok güzel bir duygu. Bu duyguyu tarif edemem. Tarif edilecek gibi değil zaten. Bu duyguya da alışığız genetik olarak geliyor. Ağabeyim de böyle yarışmalara katılmıştı, Türkiye 4’üncülüğü var. Babam ve ağabeyim imam. Hedefim Türkiye finali" diye konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi de yaezanlar okunuyor"rışmaya katılım sağlayan öğrencilere başarı dileklerinde bulundu. Yarışma, semazen gösterileriyle son buldu.

İlginizi Çekebilir

Sokak köpeklerinin yaraladığı su samuru tedavi edildi

İlginizi Çekebilir

SAĞLIKCILAR BİR AİLEDİR

İlginizi Çekebilir

Koltuğa oturdu talimatı verdi: "Haftada 1 ders saati kitap okunsun"

Haber Yorumları


EMEKLİ İMAM
"2 milyarlık İslam aleminde günde 5 sefer Yarışmada konuşan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, ezanın önemine değinerek, "Ezan, sıralama ve akış itibariyle Kur’an-ı Kerim’in içerisinde geçmese de aslında bütün dünyadaki Müslüman milletlerin kendi diliymiş gibi kabul ettiği bir söz ve aynı zamanda bir melodi. Belki de dünyanın en popüler bestesi ezan olabilir. İki milyarlık İslam aleminde günde 5 sefer ezanlar okunuyor" dedi. SAYIN VALİMİN BU SÖZLERİ YANLIŞ YORUMLANABİLİR. SANKİ EZAN İSLAMIN EMRİ DEĞİLMİŞ GİBİ VEYA BİR MELODİ, BİR MÜZİK GİBİ ALGILANABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. DAHA DİNİ CÜMLELER KULLANILABİLİRDİ.

Yorum Yaz

62415

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#