• Dolar
  16.885
 • Euro
  17.833
 • Ç.Altın
  1.595
 • Altın
  992.000
KIRIKKALE
25°
08:5

Öğleye kalan Süre

MERHAMET DERNEĞİ AFGANİSTAN YARDIM TRENİNDE YERİNİ ALDI

Merhamet İslami Eğitim ve Yardım Derneğinin de içinde bulunduğu 25 STK nın Ocak ayından bu güne kadar 4140 ton yardım malzemesi gönderdi. Afganistan'a yardım malzemesi taşıyan İyilik Treni'nin dördüncüsü törenle uğurlandı


 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ( Afad ) koordinasyonunda bir araya gelen Merhamet İslami Eğitim ve Yardım Derneğininde içinde bulunduğu 25 sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insani yardım malzemelerini taşıyan dördüncü "İyilik Treni" Dün törenle Ankara'dan Afganistan'a uğurlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda, AFAD koordinasyonunda bir araya gelen Merhamet İslami Eğitim ve Yardım Derneğinin de içinde bulunduğu 25 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenen "Afganistan İyilik Treni Projesi" kapsamında ağırlıgı gıdadan oluşan giyinme ve sağlık malzemesi taşıyan dördüncü iyilik seferlerinin ilk treni için tarihi Ankara Garı'nda uğurlama töreni düzenlendi.

Törende konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, dördüncü İyilik Treni seferlerinin 3 trenle taşınacak olan ve 1478 ton yardım malzemesini Afganistan'a ulaştıracağını söyledi.

Afganistan'ın uzun süre boyunca savaş, iç karışıklık, kuraklık, açlık ve sefalet yaşadığını belirten Çataklı, "Afganistan gönül coğrafyamızın bir parçası. 3,5 milyon insan yerinden edilmiş durumda, 25 milyona yakın insan da temel insani yardıma muhtaç. Temel gıdaya erişimi sıkıntılı 13,5 milyon civarında da çocuk var." dedi.

Çataklı, Türk milletinin tarihin her döneminde mazlumların yanında durduğunu hatırlatarak, şunları ifade etti "Bunu yaparken dinine ve mezhebine bakmadı. Gözünün, saçının ve teninin rengine bakmadı. Hangi coğrafyada olduğuna bakmadı. Biz atalarımızdan bu anlayışı miras aldık. Bugün o anlayışı sürdürüyoruz ve inşallah bu emaneti evlatlarımıza aktaracağız."

"Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olacak"

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise Türkiye'nin, Ukrayna, Afganistan ve Lübnan gibi ülkelerde zorluk yaşayan insanlara yardım elini uzattığını vurgulayarak, "Tren seferlerimiz ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine ulaşmış olacak. Bu anlamda da çok değerli, çok kıymetli bir yardım trenini uğurlamış olacağız." diye konuştu.

Sezer, "Başı hayır olan işin, sonu da hayır olur. Hayır için bir arada bulunuyoruz. Dolayısıyla bütün zorlukların bu çerçevede kolaylaştığını da hep beraber müşahede etmiş durumdayız.25 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturulan bu yardımlara destek veren Kadir şinas Türk halkının gönlünün ne kadar bol olduğunun bir işaretidir bu tren. Türk halkı mazlumun olduğu her yerde var olmuştur ve olacaktır. Bizim İnancımızda örf ve adetimizde var olan yardımlaşma duygularımızın dışa vurması olan bu yardımlar mazlum halklara göndererek yanlarında olduğumuzu göstermektedir. Bizler ayrım yapmadan mazlumun yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. İyiki varsınız Siz STK ların gayret ve çabalarının ürünüdür bu yardımlar" dedi

Törene katılan STK temsilcileride Afganistanda yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdiler. Yapılan konuşmaların ardından, ocak ve şubat aylarında 3 sefer halinde, 7 trenle toplam 2 bin 663 ton insani yardım malzemesinin Afganistan'a ulaştırılmasını sağlayan İyilik Treni Projesinin dördüncü seferinin ilk treni Afganistan'a Dualarla  uğurlandı.

İlginizi Çekebilir

3 VATANDAŞIMIZ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞTU

İlginizi Çekebilir

AKARYAKITA BÖYLE HİÇ ZAM YAPILMADI

İlginizi Çekebilir

EVİNDE TÜRK KÖŞESİ YAPTI

Haber Yorumları

Yorum Yaz

77391

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#