• Dolar
  16.885
 • Euro
  17.833
 • Ç.Altın
  1.595
 • Altın
  992.000
KIRIKKALE
25°
08:8

Öğleye kalan Süre

Kırıkkale Milli Eğitim Türkiye başarısı


Ekonomiye destek veren meslek lisesi Türkiye birincisi

Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesi Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okullar bazında 1 milyon 790 bin liralık öğrenci payı ile Türkiye birincisi oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini artırmada önemli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor. 

Türkiye geneli 2020 yılında meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir 503 milyon 197 bin 847 lira olarak gerçekleşti.

Millî Eğitim Bakanlığı gecen yılda ise bir önceki yıla göre gelirini yüzde 131 artırarak 1 milyar 162 milyon 574 bin liraya yükseltti.

Meslek lisesi öğrencileri bu süreçte bir taraftan uygulama becerilerini artırırken diğer taraftan üretime katkıları ölçüsünde asgari ücret kadar ücret de alabiliyorlar. Gelirdeki artışlar bu kapsamda öğrencilerin aldığı ücretlere de pozitif olarak yansıyor.

Millî Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, yaptığı açıklamada, kentte eğitim öğretimle birlikte çok önemli yatırım ve çalışmaların olduğunu hatırlatarak, "Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada okullar bazında öğrencilere en fazla payın dağıtıldığı Yahşihan ilçemizde bulunan Yahşihan Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1 milyon 790 bin liralık miktarla Türkiye birincisi oldu. İlimiz geçen yıl verilerine göre üretimden öğrencilerin en fazla pay aldığı il kategorisinde ise beşinci olmuştu. Bu imkanlar sayesinde örencilerimizin yaparak, uygulayarak öğrenme beceri eğitimlerinin yanı sıra ülke ekonomisine, üretime katkıları artarak yeni yeni istihdam alanları oluşacaktır. Sayın Bakanımız Mahmut Özer'in de üzerinde önemle durduğu 'Mesleki eğitimde yapılan dönüşümde önceliğin eğitim-üretim-istihdam döngüsünü güçlendirmek.' olduğunu belirtmesi bizlere yeni ufuklar oluşturdu. Kendilerine ilimize ve okulumuza vermiş oldukları bu desteklerden dolayı teşekkür ederiz." dedi.

Tüfekçi, bu sevindirici haberle hedeflerine, ideal ve sorumluluklarına yeni bir vizyon kazandırarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak ve istihdama yönelik çalışmalara devam etmek için büyük çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’ye 3 bin 500 kişilik spor salonu yapılıyor

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de müstakil evde yangın paniği

İlginizi Çekebilir

VALİ'DEN BABALAR GÜNÜNDE ŞEHİT BABALARINA ZİYARET

Haber Yorumları

Yorum Yaz

59022

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#