• Dolar
  16.885
 • Euro
  17.833
 • Ç.Altın
  1.595
 • Altın
  992.000
KIRIKKALE
25°
07:44

Öğleye kalan Süre

ELEKTİRİNİ KENDİ ÜRETEN OKUL


Kırıkkale’deki bir lisenin elektrik ihtiyacının yüzde 100’e yakını, çatıya kurulan güneş panellerinden karşılanıyor.
Kırıkkale’de, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nde hayata geçirilen uygulama, "yenilenebilir enerji" konusunda örnek. Okul binasının çatısına 146 adet adet güneş paneli yerleştirildi. Paneller sayesinde 23 derslik, konferans salonu, spor salonu, kütüphane ve laboratuvarın elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Güneş enerjisi santrali kış mevsiminde yüzde 90, yaz mevsiminde ise yüzde 100 elektrik üretimi yapıyor. Bu sistem, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Alman Uluslararası İş Birliği Kurumunca yürütülen proje çerçevesinde 2019’da yılında kuruldu.
İl Milli Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, günlük ortalama 360 kilovat enerji elde edildiğini söyledi.
Telefoncu, "146 adet panel okulun çatısına yerleştirildi. Günlük ortalama 360 kilovat enerji elde ediyoruz. Yazın okulumuzun ihtiyacı olan elektriğin yüzde 100’ünü kışın ise yüzde 90’ınını elde ediyoruz. Sayın Milli Eğitim Bakanımıza okulumuza bu konudaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

İlginizi Çekebilir

KÜLTÜR MÜDÜRÜ GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ

İlginizi Çekebilir

Ramazan Bayramı öncesi şehit mezarlarına karanfil bırakıldı

İlginizi Çekebilir

AKARYAKIT'DA ZAM'A DEVAM

Haber Yorumları

Yorum Yaz

32756

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#