• Dolar
  16.885
 • Euro
  17.833
 • Ç.Altın
  1.595
 • Altın
  992.000
KIRIKKALE
25°
08:6

Öğleye kalan Süre

AĞIRTAŞ ‘VEREM’İN TEDAVİSİ MÜMKÜN’

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ‘24 Mart Dünya Tüberküloz Günü’ nedeniyle açıklama yaptı. Ağırtaş, “Her yıl milyonlarca insanı tehdit eden Tüberküloz (Verem) hastalığı, ölümcül ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi.


TÜRKİYE ORTALAMASINA GÖRE DÜŞÜK

Ağırtaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bilinen en eski bulaşıcı hastalıklardan biri olan ve halen dünyada her yıl milyonlarca insanı tehdit eden Tüberküloz (Verem) hastalığı, ölümcül ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kontrol programları uygulanarak hastaların iyileşmesinin sağlanması, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından son derece hassas ve önemli bir süreçtir. Türkiye'de her yıl 11 bin 700 civarında tüberküloz (TB) hastası kaydedilerek tedavi edilmektedir. Kırıkkale’de ise yıllık tüberküloz (TB) görülme sıklığı Türkiye ortalamasına göre düşük olup yüz binde 8’dir.

GECE TERLEME BELİRTİLERİ

“Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu İnsanların % 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Dünyada her yıl 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve her yıl 1,5 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir. Hastaların %70’inde akciğer tüberkülozu varken, %30’unda akciğer dışındaki organlar (Lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek beyin vb.) tutulmuştur. Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi olmayan her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi gibi belirtiler görülür.”

YAKLAŞIK YARI YARIYA DÜŞÜŞ OLACAKTIR

“Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikâyetleri yanında ateş de ortaya çıkar. İki üç haftadan uzun süren ve non-spesifik antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen klinik yanıt alınmayan öksürükte verem hastalığından şüphelenmek gerekir. Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürdükleri gibi ilaca dirençli tüberküloza dönüşme ihtimali artacak hem tedavi süresi uzayacak hem tedavi başarısında yaklaşık yarı yarıya düşüş olacaktır.”

İlginizi Çekebilir

jjgggg

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de öğrencilere moral ve motivasyon semineri

İlginizi Çekebilir

Kırıkkale’de uyuşturucu ticaretine tutuklama

Haber Yorumları

Yorum Yaz

20719

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#