• Dolar
  16.642
 • Euro
  17.624
 • Ç.Altın
  1.572
 • Altın
  977.000
KIRIKKALE
25°
01:24

Öğleye kalan Süre

3 tescilli markamız Delice tuz


3 TESCİLLİ MARKAMIZ DELİCE TUZ

Kırıkkale’nin tescilli bir marka daha kazandı Ticaret odası başkanı Ahmet Varlı açıkladı. "Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün" Türk Patent ve Marka kumrunca kabul edildi

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasınca (KTSO) Delice ilçesinde Türkiye'nin en büyük doğal kaynak suyu tuzlasında 2017 yılında 10 milyon liralık yatırımla kurulan tuz işleme tesisinde doğal yollarla elde edilen ve mineral zenginliğiyle öne çıkan tuza "Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün" belgesi verilmesi için yapılan başvuru, Türk Patent ve Marka Kurumunca kabul edildi.

 

Delice tuzunun Kırıkkale'nin üçüncü coğrafi işaret tescilli ürünü olduğunu aktaran Varlı, "Daha önce de 'Keskin tava' ve 'Kılıçlar soğanı' bu belgeyi almıştı. Odamızın gayretleriyle Delici tuzu da tescilini alarak ülkemizde ve dünyada tanınmış ürün olarak pazarlanmaya başlayacak. 2018 yılında müracaatımızı yaptık ve bütün işlemleri tamamlandı." dedi

 

Ahmet Varlı, doğal yollarla elde edilen tuzun içerisinde hiçbir katkı maddesinin olmadığını ve tamamen tuzlu suyun buharlaştırılarak tortusundan yapıldığı anlattı.Tuzun solüsyon şeklinin de olduğunu belirten Varlı, "Yine 10 ülkeye ihracatı yapılan ve özellikle sportif amaçlı kulüplerden çok talep gören bir tuz. Bugün yarın başka ülkelerle de anlaşmalar yapılacak. Tabii bu anlaşmaların yapılmasında en önemli etken, ürünün coğrafi işaret sahibi olmasıdır." dedi.

ARSENAL’EDE GÖNDERİLDi

Dağlık bölgeden çıkan kaynak suyunun sera tipi havuzlarda güneş ışınlarıyla buharlaştırılması sonucu kimyasal işleme maruz kalmadan elde edilen "Delice tuzu", magnezyum oranının yüksekliğiyle öne çıkıyor. Dünyaca ünlü futbol takımı Arsenal , Yeni Zelanda ve Avustralya'daki bazı FUTBOL takımlarına gönderilen tuz, ABD , Güney Kore, Belçika, Danimarka, Rusya, İngiltere, Almanya, Avustralya ve İsviçre gibi birçok ülkeye ihraçı yapılıyor.

YUMURTALIK KANSERİNİ ENGELLİYOR

KTSO'nun talebi doğrultusunda Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılan çalışmada, "Delice tuzu"nun Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Konseyi ile diğer kuruluşlar tarafından belirlenen kriterlere uygunluğu ve mineraller yönünden zengin olduğu tespit edilmişti.Yine Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Araştırma Laboratuvarı'nda yapılan ön araştırmada, tuzun su formunun, uygulandıktan özellikle 72 saat sonra yumurtalık kanseri hücrelerinin çoğalmasını önemli derecede durdurduğu tespit edilmiştir.

İlginizi Çekebilir

3 KİŞİ VEFAT ETTİ

İlginizi Çekebilir

KÜLTÜR MÜDÜRÜ GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ

İlginizi Çekebilir

DÜN SUDA KAYBOLAN GENÇ İÇİN EKİPLER SEFERBER OLDU

Haber Yorumları

Yorum Yaz

12475

Hakkımızda

bayrakgazetesi.com.tr 'de ülke'ye dair önemli haberleri, Son dakika haberlerini ve ülke ile ilgili gelişmeleri, hava durumu ve namaz vakitlerini bulabilirsiniz.

Uygulamamız

Üyeliklerimiz

sanalbasin.com üyesidir

Anadolu Ajans üyesidir

İha üyesidir

İletişim

#

#

#

#